W największym skrócie Arroz Alicantino to najbliższy kuzyn Paelli. Oba bazujące na ryżu dania wywodzą się z tego samego regionu, a właściwie wspólnoty autonomicznej Walencji, leżącej na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Pierwsza różnica jest geograficzna. Podczas gdy Paella jest najbardziej tradycyjnym daniem stolicy wspólnoty czyli Walencji, to jak sama nazwa wskazuje Arroz Alicantino związane jest z leżącym na południu Alicante. Tutaj tego typu potrawy nazywa się po prostu ryżem, czyli właśnie arroz.
Jeśli chodzi o same składniki to przepis na Arroz Alicantino jest mniej bogaty i restrykcyjny niż w paelli. Poza tym w przeciwieństwie do klasycznej Paella Valenciana zazwyczaj nie bazuje na mięsie, ale owocach morza ta jak w przypadku Paella de Marisco. Istotną różnicą jest jednak, to że w Alicante bardzo rezygnuje się z szafranu nadającego ryżowi żółtą barwę, a za to stosuje miejscowy specjał zwany Salmorreta. To pasta na bazie suszonych papryczek i czosnku, który też nadaje mocnego smaku całej potrawie.
Inny jest też nieco sposób przygotowania. W paelli ryż wsypuje się już go gotującego się na patelni bulionu, a w Arroz jest odwrotnie – ryż najpierw podsmaża się ze znajdującymi się na patelni składnikami, a dopiero chwilę później zalewa bulionem. Jest to więc sposób przypominający nieco risotto i podobnie jak tam ziarna się lekko praży, aby stały się szlkiste.
Arroz Alicantino to najbardziej znana, ale nie jedyna wersja ryżowego dania z Alicante. Inne popularne tu warianty to Arroz a Banda i Arroz del Senyoret.
Składniki:
– 350 gr ryżu krótkoziarnistego, najlepiej La Fallera Bomba
– 8 surowych krewetki
– 200 gr pokrojonych kalmarów – najlepiej tuszki pokrojone w krążki
– 4 łyżki pasty Salmorrety (wg. przepisu)
– 3 – 4 szklanki bulionu rybnego
– 100 ml oliwy
Przygotowanie:
- Na patelni rozgrzać oliwę i obsmażyć na nich krewetki, tak aby zrobiły się różowe, a oliwa wchłonęła ich aromat
- Skorupiaki zdjąć z patelni i umieścić na nich kalmary. Obsmażyć parę minut, aż mięso stanie się bardziej zwarte
- Dodać Salmorretę i ryż. Całość podsmażyć chwilę, aż ziarna ryżu zaczną się robić szkliste
- Całość zalać bulionem. Powinno być go dwa razy tyle co ryżu (na 2 szklanki ziaren 4 szklanki płynu), można dolać go nieco więcej wówczas Arroz będzie miał bardziej półpłynną konsystencję.
- Gotować około 15 – 20 minut, aż ryż wchłonie płyn. Jeśli ryż wciąż będzie twardy dolać nieco bulionu.
- Na koniec na wierzchu ułożyć krewetki, przykryć patelnię, wyłączyć gaz i poczekać parę minut, aż ryż dojdzie, a krewetki zrobią się ciepłe.
Arroz przed podaniem można obłożyć cząstkami cytryny i oprószyć siekaną pietruszką.
Obraz maritagiraldo840 z Pixabay