We Francji wiele regionów ma swoje Potée, czyli wieloskładnikowe danie jednogarnkowe (potée to tradycyjny gliniany garnek w którym całą potrawa była przygotowywana). Najbardziej znany jest lotaryński Potée Lorraine, a do kategorii tego rodzaju dań należy też m.in. słynna gaskońsko-bearneńska Garbure, a przede wszystkim Pot au feu. Swoją wersję „kociołka” mają także sabaudczycy w postaci Potée Savoyarde. Podobnie jak w Lotaryngii trafia tu zestaw jesiennych warzyw – takich jak marchew, ziemniaki i kapusta – z dodatkiem mięsa i wędlin wieprzowych. Cały koncept takiego długo duszonego dania, polega bowiem, że ma ono dawać energię i rozgrzewać w czasie chłodów.
Wyróżnikiem Sabaudii jest dodanie lokalnych, bardzo szczególnych kiełbasek Diot, które poza mięsem zawierają też kapustę oraz ser. Można tu trafić na dwa lokalne warianty tego dania: Potée Novalaise, które nazwę wzięło od miejscowości Novalaise i charakteryzuje się dodatkiem fasolki szparagowej oraz Potée Savoyarde à la Poularde, która jak wskazuje nazwa ma w przepisie mięso pulardy (młodej kury, która jeszcze nie składa jaj).
Składniki:
– 250 gr wędzonej lub podwędzanej szynki wieprzowej
– 0,7 kg łopatki wieprzowej
– 300 gr wędzonego boczku
– 3 surowe kiełbasy – najlepsze byłyby Diot
– 8 średnich ziemniaków
– główka kapusty włoskiej, pokrojona na ćwiartki
– 4 marchwie
– 4 rzepy
– 2 cebule, każda nabita 1 goździkiem
Przygotowanie:
- Mięso i wędlinę włożyć do garnka, zalać zimną, posolić i gotować na małym ogniu przez 1 godzinę, zdejmując pojawiającą się szumowinę.
- Do garnka dodać marchew, rzepę, ziemniaki i cebulę – gotować dalsze pół godziny.
- Na koniec dołożyć kapustę i gotować jeszcze pół godziny.
- Wyjąć warzywa odsączyć i ułożyć na półmisku. Mięso i wędliny pokroić i ułożyć na warzywach.
- Rosół przecedzić i podawać jako zupę z kromka tostowanego chleba.
Do Potée Savoyarde podawać kiszone ogórki i musztardę.