Pizza



Pizza początek swój bierze ponoć od Focacci, czyli rozpopularyzowanego przez liguryjczyków płaskiego chleba. Na południu Włoch, w Neapolu nie było jednak problemu z dodawaniem drożdży i wyrastaniem ciasta dlatego pizza, jako tutejszy specjał do dziś je bardzo „puszysta”. Była tu znana już w XVIII wieku – wówczas to Vincenzo Corrado napisał książkę o nawykach żywieniowych mieszkańców Neapolu.
Pizza Napoletana ma zresztą swojego mocnego konkurenta w postaci Pizza Romana. Jej Rzymska odpowiedniczka bardziej przystaje do klasycznej Focacci – jest bardziej płaska. Bardziej zamożni mieszkańcy stolicy od zawsze przygotowywali ją także bardziej na bogato – duża ilość dodatków wypełnia ją po brzegi. W biednym Nepolu za to gruby placek jest przyozdabiany tylko pośrodku.
Za sprawą wielkiej włoskiej emigracji z południa to jednak Pizza Napoletana jako pierwsza zrobiła karierę w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie – w 1905 roku niejaki Gennaro Lombardii otworzył pierwszą nowojorską pizzerię.
Do prawdziwej Neapolitańskej pizzy powinno się dodawać pomidory San Marzano, a najbardziej klasyczny przepis to Pizza Maragherita. Wedle tradycja, powstała ona w czerwcu 1889 roku, na cześć królowej Włoch, Małgorzaty Sabaudzkiej. Kucharz Raffaele Esposito z Pizzeria Brandi stworzyła pizzę na której czerwone pomidor, biała mozzarella i zielona bazylia miały symbolizować barwy flagi zjednoczonych Włoch.
Poza tym klasyczne są:

  • Marinara (czyli marynarska, ale niekoniecznie z owocami morza)– z pomidorami, czosnkiem, oliwą i oregano
  • Capriciosa (czyli kapryśna) – z pomidorami, mozzarellą, parmezanem, bazylią, pieczarkami, karczochami, szynką i oliwkami
  • Quattro Stagioni – generalnie zawiera te same składniki co Capriciosa, tyle że każdy (szynka, pieczarki, karczochy i oliwki) na innej ćwierci ciasta, tak aby symbolizowały cztery pory roku.
  • Quattro Fromagi – w tym przypadku wybór tytułowych czterech serów jest dowolny, choć na północy Włoch nigdy nie zapomina się o dodaniu Gorgonzolli


Co ciekawe pizzę z serem, pomidorami i Anchovis w Rzymie nazywa się Napoletana (lub Napoli) podczas gdy na południu jest to Pizza Romana.

Zobacz: Calzone/Pizza Fritta, Pizza di Scarola

Klasyczny Neapolitański przepis na ciasto na Pizzę:

Składniki (na trzy pizze):
– 500 gr mąki
– 30 gr świeżych drożdży
– 125 ml ciepłej wody
– pół łyżeczki soli
– dwie łyżki oliwy

Sposób przygotowania: Drożdże rozpuścić w wodzie. Wszystkie składniki połączyć i przez ok. 10 min wyrabiać na jednolite ciasto. Następnie umieścić w dużej misce i przykryć aby nie wysychało. Odstawić na 1 – 2 godziny w ciepłe miejsce aby wyrosło. Później ciasto podzielić na dwie części, jeszcze raz wyrobić i uformować placki – najlepiej ręcznie, ew. wałkiem.

Sugestia: Razem z drożdżami w wodzie można rozpuścić dodatkową łyżkę cukru (np. brązowego). Nie jest to może oryginalny, włoski dodatek, ale z pewnością powoduje że ciasto robi się smaczniejsze (tak robi się zresztą w wielu pizzeriach)

(Poniżej perfekcyjna Pizza w wykonaniu Hestona Blumentala)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych