Olla Gitana czyli tłumacząc najprościej gulasz cygański to tradycyjna potrawka wywodząca sie z Murcji. Region ten, podobnie jak całe południe kraju, tradycyjnie był miejscem w którym skupiała się hiszpańska mniejszość Romów zwanych tu Gitanos. Na półwysep Iberyjski przybyli z Radżastanu w północno-zachodnich Indiach między IX a XIV wiekiem. Największy wkład mieli w muzykę i taniec hiszpańskiego południa – ich dziedzictwem jest Flamengo – ale jak widać także w tradycje kulinarne.
Dziś w Murcji romska diaspora jest najliczniejsza, samo Olla Gitana wpisuje się jednak w szerszy zestaw dań jednogarnkowych zwanych Olla. Szczególnie przypomina przepis na Olla de la Plana z leżącego bardziej na północy regionu Valencja oraz katalońską Olla de Recapte. Można w nim znaleść bardzo zbliżony zestaw warzyw. Bo podobnie jak w przypadku innych Olla, to właśnie one są podstawą potrawy, a wyjątkowym dodatkiem jest tu gruszka. Sporadycznie niekiedy dodawało się też Bacalao, czyli suszonego dorsza, a w czasie jesiennego uboju również wieprzowe kąski. Tu jednak klasyczna wegetariańska wersja.
Składniki:
– 200 gr ugotowanej białej fasoli
– 200 gr ugotowanej ciecierzycy
– 200 gr zielonej fasolki, pokrojonej na 4 cm kawałki
– 2 marchewki, pokrojone w kostkę
– 150 gr dyni, pokrojonej w kostkę
– 4 małe gruszki pokrojone w ćwiartki (ew. drobniej, np. w plasterki)
– 2 kromki białego pieczywa
– szczypta szafranu
– 6 migdałów
– 100 gr ryżu
– 2 pomidory, starte na tarce (bez skóry)
– cebula drobno posiekana
– 2 ząbki czosnku, posiekane
– 1 łyżka słodkiej mielonej papryki
– 1 łyżka octu winnego
– garść świeżej mięty, posiekanej
– 3 łyżki oliwy
Przygotowanie:
- Do garnka włożyć ciecierzycę, fasolę oraz fasolkę, dynię i marchew. Zalać wodą tak aby wszystko przykryła „na jeden palec” i posolić.
- Warzywa gotować do miękkości uzupełniając wodę.
- W międzyczasie na 2 łyżkach oliwy podsmażyć cebulę do której po minucie należy dodać paprykę oraz pomidory i dusić około 5 minut.
- Także w międzyczasie przez kilka minut podprażyć na suchej patelni migdały, po czym stosować kromki białego pieczywa. Oba składniki wraz z czosnkiem, łyżką oliwy oraz szczyptą soli utłuc w moździerzu na pastę lub zmiksować w malakserze (ew. blenderem).
- Gdy warzywa będą gotowe dodać ryż, a po 10 minutach cebulę z pomidorami, pastę z chleba i migdałów, szafran, ocet winny oraz gruszki.
- Całość gotować jeszcze 15 minut. Przed podaniem dodać posiekaną miętę.