Polpette / Rifatto (Pulpety)


Polpette to ogólnie włoskie określenia, odnoszące się do wszelkiego rodzaju pulpetów. Jedynym odstępstwem są mediolańskie Mondeghili, których nazwę w spadku pozostawili po sobie Hiszpanie.
We Włoszech pulpety robi się z mielonego lub siekanego mięsa zarówno surowego jak i już wcześniej gotowanego. Na biednym południu gdzie zwierzęta nie były hodowane jako pokarm, ale siła robocza ich mięso było bardzo twarde, przez co przed smażeniem siekało się je. Generalna zasada jest więc taka, że tam na pulpety używało się mięsa surowego. Resztki z ugotowanych już dań na pulpety przeznaczali za to mieszkańcy bogatej północy (od Rzymu w górę). W przypadku pulpetów robionych z mięsa uprzednio gotowanego, pieczonego lub smażonego, używa się zresztą jeszcze określenia Rifatto czyli poddawany ponownej obróbce – to słowo w kuchni włoskiej ma zresztą bardziej ogólne zastosowanie.
To zasady ogólne, bo na północy często wykorzystuje się po prostu mieszanki mięs tak jak w przypadku Mondeghili. Na Sycyli i w Kampanii do pulpetów używa się za to także warzyw, takich jak bakłażan. Przepis na filmie.

Składniki:

– pół kg wieprzowiny
– pół kg wołowiny
– garść posiekanej pietruszki
– 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
– 2 łyżki oliwy
– 2 łyżki mleka
– 100 gr bułki tartej
– 100 gr parmezanu
– 4 jajka
– 2 łyżki soli
– łyżeczka pieprzu
– oliwa do smażenia

Przygotowanie:

Wymieszać wszystkie składniki na jednolitą masę i odstawić do lodówki na pół godziny. Pulpety formować w kulki wielkości orzecha. Obsmażyć na złoto i odstawić na papierowy ręcznika, aby odciekł nadmiar tłuszczu. Można je wówczas dodać np. do sosu pomidorowego do makaronu.

(Poniższy film, nie jest literalną ilustracją przytoczonego powyżej przepisu. Bardziej chodzi o pokazanie jak przyrządza się tę potrawę.)

FavoriteLoading Dodaj do ulubionych